Osmiletí dospělí

17.09.2021

V hodině občanské výchovy k nám přišel veterán z Afghánistánu a mluvil s dětmi o svých zážitcích z této neklidné země. Respektujeme, že nechtěl uvést ani jméno, ani zveřejnit obličej.

"Museli jsme projít tvrdým výcvikem. Z 300 uchazečů vybrala armáda jen 120 lidí," uvedl voják. Žáky zajímal každodenní život jejich vrstevníků. Od osmi let je kluk mužem a podle toho se k němu musí ostatní chovat. Ženy v rodině ho musí poslouchat. Kázeňské prohřešky ve škole se řeší bičováním u topení.

Děti se ptaly i na každodenní život vojáků. "Líbilo se mi, že vojáci mohli mít široký výběr jídel ve své jídelně, velké množství hamburgerů," zaujalo Jana Nového. "Nemohl jsem se po návratu podívat na žádný fast food," dodává účastník mise.

"Líbilo se mi, jak nám vysvětlil život v Afghánistánu i život vojáků na misích," shrnul své dojmy z besedy Šimon Hrabal.