Naši pišqworkáři se mezi středoškoláky neztratili!

02.12.2019

Možná si říkáte, že piškvorky do školy nepatří... Není tomu tak! Vždyť kdo z nás nehrál někdy tuto skvělou, jednoduchou a přitom zábavnou hru o přestávce nebo potají v lavici, když výklad učitele zrovna nebyl záživný :-)

Jenže pozor, ona v České republice už to není žádná pokoutná aktivita, ale velká podzimní týmová soutěž pro všechny studenty středních a žáky druhého stupně základních škol! Soutěž je pořádána spolkem Student Cyber Games od roku 2008 a má tak za sebou už jedenáct úspěšných ročníků, do kterých se zapojila více než polovina všech českých středních škol a pravidelně se jí účastní tisíce studentů.

Hlavním cílem projektu pIšQworky je vzbudit v mladých lidech zdravé sebevědomí a podpořit jejich soutěživost, logické uvažování i trpělivost. Student Cyber Games z.s. je organizace plná mladých lidí, převážně studentů středních a vysokých škol. Na projektu pIšQworky jich pracuje přibližně padesát a mnozí jsou účastníky předchozích ročníků soutěží.

V posledních letech se celonárodního klání účastní na oblastní úrovni také týmy složené z žáků našich 8. a 9. ročníků. No a světe div se - letos se našim klukům podařil heroický výsledek, když v drtivé konkurenci 13ti středoškolských týmů skončili na fantastickém 4. místě!

Na následujících řádcích přinášíme pohled jednoho z pořadatelů turnaje M. Štegnera:

Ani výborně nachystané prostory na Obchodní akademii v Hodoníně nezabránily trochu skeptickému začátku turnaje s patnácti týmy. Dva ze sedmnácti přihlášených týmů se bohužel nedostavily a některé týmy se sice pozdě, ale přece dostavily. Po vysvětlení pravidel, rozdání papáren, červených a modrých pisátek, usměvavých mentosek a časopisů MUNI se účastníci vrhli do litých bojů křížků proti kolečkům.

Z patnácti týmů postupovalo do play off osm, a z těch dva týmy na krajký turnaj, těmi se stali Brain masters 2.0 (Střední škola průmyslová a umělecká Hodonín) a Piškvarky (Obchodní akademie a Střední odborné učiliště Veselí nad Moravou). Šťastná ruka na rozstřel donesla tým Brain masters 2.0 až do boje o první místo, což byl velký úspěch po rozpačitém začátku ve skupině. Ve čtvrtfinále tak vyřadili nadějný tým Vančurka A (Základní škola Hodonín, Vančurova 2), který postupoval ze skupiny jako první a zavřeli jim dveře krajského turnaje. V souboji o třetí místo již k rozstřelu nedošlo a tým Gympláci (Purkyňovo gymnázium, Strážnice) podlehl již zmiňovanému týmu Piškvarek (Obchodní akademie a Střední odborné učiliště Veselí nad Moravou). Finále proběhlo pod napjatou atmosférou, škrábajících pisátek a požvykování mentosek dvou týmů, Piškvarky a Brainmasters. Piškvarky nakonec všechny rozškvařily a zvítězily.

Velké poděkování patří místním organizátorům, kteří zvládali vše na jedničku. Taktéž má naše díky pan Žídek, který zajistil prostory pro turnaj i pomocníky, kteří po celou dobu soutěžení pomáhali, kde to jen šlo.

Konečné pořadí oblastního turnaje:

1. Piškvarky - Obchodní akademie a SOU

2. Brain masters 2.0 - SŠ průmyslová a umělecká

3. Gympláci - Purkyňovo gymnázium

4. Vančurka A - Základní škola

5. Rébus - Gy, OA a JŠ s právem státní JZ

6. ROYAL CHEESE - Integrovaná střední škola

7. Stardust Crusaders - Klvaňovo gymnázium a SZdrŠ

8. Veveřáci - Obchodní akademie a SOU

9. Hvězdy - Gy, OA a JŠ s právem státní JZ

10. Goahátor - Gy, OA a JŠ s právem státní JZ

11. Vančurka B - Základní škola

12. TPVP - Střední škola Strážnice

13. PIPIBUDKY - SŠ hotel., služeb a Veřejnosprávní akad.

14. KŘEPELKY - SŠ hotel., služeb a Veřejnosprávní akad.

15. PWR GRLS - Integrovaná střední škola

Na oficiální web soutěže se můžete podívat zde...